3.3 Psychosociální podmínky

Všichni zaměstnanci mateřské školy vytvářejí takové prostředí, aby se zde děti i dospělí cítili dobře, spokojeně, jistě a bezpečně. Respektují potřeby dětí, navozují situace klidu, pohody, důvěry a spolupráce. Děti nejsou neúměrně zatěžovány či neurotizovány spěchem ani nadměrnou náročností prováděných činností. Všechny děti mají rovnocenné postavení, nikdo není zvýhodňován či znevýhodňován. Děti se učí pravidlům soužití, které si vytvářejí společně na začátku školního roku. Osobní svoboda a volnost je vyvážená s nezbytnou mírou omezení, aby byla zajištěna jejich bezpečnost. Dětem se dostává jasných a srozumitelných pokynů. Snažíme se, aby třída byla pro děti kamarádským společenstvím, kde jsou rády. Učitelky se dostatečně věnují vztahům ve třídě a nenásilně je ovlivňují  prosociálním směrem (prevence šikany jiných sociálně patologických jevů), jsou vstřícné a empatické. Učitelky zařazují tvořivou improvizaci, okamžitou reakci na situaci, kterou vytvoří děti. Nabídka činností počítá s aktivní spoluúčastí a samostatným rozhodováním dítěte. Vzdělávací nabídka je dětem tematicky blízká, pochopitelná , přiměřeně náročná a užitečná. Děti jsou zatěžovány přiměřeně, v rámci jejich možností, mohou kdykoliv relaxovat v klidných koutcích třídy. Vyřazujeme nezdravé soutěžení dětí. Dospělí se chovají důvěryhodně a spolehlivě. Učitelky děti motivují, pozitivně oceňují, vyvarují se paušálních pochval stejně jako odsudků. Podporují zdravé sebevědomí dítěte, učí samostatnosti i práci ve skupině, důvěřovat si, nebát se. V dětech rozvíjejí citlivost pro vzájemnou toleranci, ohleduplnost, zdvořilost, vzájemnou pomoc a podporu, respekt dospělé osoby, toleranci a úctu k seniorům. Nově příchozí dítě má možnost postupně se adaptovat na nové prostředí a situaci. Jako nevyhovující psychosociální podmínku vidíme vyšší počty dětí ve třídách.

• vytvořit dobré podmínky pro vzájemnou komunikaci s rodiči při vstupu dítěte do mateřské školy

• vyšší počty ve třídách eliminovat promyšleným dělením dětí na menší skupiny

• vést zaměstnance školy k osvojování si nových poznatků v oblasti efektivní komunikace formou seminářů a samostudiem

• při přijímání nových zaměstnanců seznamovat s filosofií a směřováním školy