3.4 Organizace chodu

Organizační zajištění chodu mateřské školy se řídí Školním a Provozním řádem a směrnicemi školy. Denní řád je dostatečně pružný, umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí, na jejich aktuální potřeby. Provoz v mateřské škole probíhá od 6.00 do 16.00 hodin. Od 6.00 hodin zajišťuje provoz v mateřské škole jedna učitelka v přízemí přední budovy, obvykle v 6.30 hodin začíná provoz v jedné ze tříd v zadní budově. V odpoledních hodinách se děti rozcházejí podobným způsobem. Do denního programu jsou pravidelně zařazovány řízené zdravotně preventivní pohybové aktivity. Délka pobytu venku se přizpůsobuje podle ročních období a počasí. Učitelky se plně věnují dětem. Podněcují děti k vlastní aktivitě a experimentování, je respektování jejich tempo. Poměr spontánních a řízených aktivit je vyvážený s dostatkem prostoru pro spontánní hru. Děti mají dostatek času i prostoru pro spontánní hru. Činnosti jsou organizovány skupinově, individuálně i frontálně. Sledování televize (DVD, video apod.) je příležitostně využíváno jako součást tematického bloku třídního vzdělávacího programu. V době odpočinku po obědě  je pro děti připraven poslech čtených i reprodukovaných pohádek, sledování DVD pohádky, odpočinek či spánek dle potřeb dětí, relaxační a klidové činnosti - prohlížení knih a časopisů, puzzle, skládačky. Každé dítě má svoji značkou označené lehátko s lůžkovinami, které jsou pravidelně převlékány. Lehátka jsou v každé třídě uložena na určeném odděleném prostoru. Z domova donesené pyžamo si děti nosí k výměně 1x za 14 dnů nebo podle potřeby.

Doplňkové aktivity plánované na daný kalendářní rok jsou přílohou ŠVP PV Barevné korálky, jsou organizovány jak v  dopoledních hodinách,  tak i odpoledne, a to i společně s rodiči. Tematicky navazují na integrované bloky, doplňují je a rozšiřují vzdělávací nabídku. Každý rok je k ŠVP zpracován dílčí celoroční projekt, jehož smyslem je prostřednictvím různých činností a příběhy vytvořit prostředí tvořivé pohody a aktivního přátelství.

V případě výletů a podobných akcí je organizace dne uzpůsobena daným potřebám.

Do tělocvičny odcházejí každé pondělí děti z kytičkové, sluníčkové a měsíčkové a hvězdičkové třídy. Cvičení probíhá v měsících říjen až březen. Každá třída dochází cvičit 1x za 3 týdny. Tělocvičnu má pronajatu MŠ v době od 8.45 - 9.30 h. Při nepřítomnosti některé z učitelek je povinna doprovázet děti osoba, určená ředitelkou nebo zástupkyní, zpravidla školnice nebo uklízečka.

Mateřská škola se zapojila do projektu „Děti do bruslí“. Projekt je uskutečňován jako řízená doplňková činnost v rámci ranních aktivit. Cílem projektu „Děti do bruslí“ je poskytnout dětem předškolního věku a žákům I. stupně základních škol nabídku na výuku a získání základů správného bruslení. Organizátorem kurzů bruslení s názvem „Děti do bruslí“ je stejnojmenný zapsaný spolek Děti do bruslí z.s., se kterým má naše mateřská škola uzavřenou Smlouvu o provádění bruslařské výuky. Na kurzy děti doprovázejí vždy dvě učitelky nebo jedna učitelka a další osoba určená ředitelkou nebo zástupkyní, zpravidla školnice nebo uklízečka.

Přijímání žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání upravuje Školní řád a příslušná směrnice. O přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání do mateřské školy rozhoduje ředitelka školy v rámci správního řízení po ukončení přijímání žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání na základě kritérií, která jsou včas předem zveřejněna.

Při prvotním vstupu dítěte do mateřské školy nabízíme adaptační režim. Délku a potřebnost adaptačního procesu dohodne pedagog se zákonnými zástupci.

• spojování tříd omezovat na nutnou potřebu, pokud k němu dochází - zajistit dostatečnou informovanost rodičům (info tabulky)

• sledovat poměr spontánních a řízených činností - vyváženost

• doporučit rodičům, aby děti přiváděly do mateřské školy do 8.00hodin, aby se děti mohly účastnit celého denního programu